Original: $739.00
-65%$739.00
$258.65The Story
Coventry Flower Chandelier Elegant, sustainable illumination.
Update your space with the Coventry Flower Chandelier. Its lotus leaf glass design brings a graceful and unique look to any room. Each crystal has a subtle mark, adding character. The chandelier is polished for a glossy finish and uses LED technology for energy-efficient lighting. It’s a timeless piece that effortlessly enhances any room, easy to install and maintain.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Lotus leaf glass design for elegance.
- Subtle marks on unique crystals.
- Polished for a glossy and sleek finish.
- Timeless and enduring design piece.
- Easy installation for hassle-free setup.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 21.6" x 35.4" / 55 x 90cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 40W |
| Cord Length | 50cm |
| Lighting Area | 15-30SM |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Is Bulbs Included | No |
| Finish | Polished Chrome |
| Item Type | Pendant Lights |
| Material | Metal |
| Base Type | e27 |
| Light Source | LED Bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Coventry Flower Chandelier Elegant, sustainable illumination.
Update your space with the Coventry Flower Chandelier. Its lotus leaf glass design brings a graceful and unique look to any room. Each crystal has a subtle mark, adding character. The chandelier is polished for a glossy finish and uses LED technology for energy-efficient lighting. It’s a timeless piece that effortlessly enhances any room, easy to install and maintain.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Lotus leaf glass design for elegance.
- Subtle marks on unique crystals.
- Polished for a glossy and sleek finish.
- Timeless and enduring design piece.
- Easy installation for hassle-free setup.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 21.6" x 35.4" / 55 x 90cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 40W |
| Cord Length | 50cm |
| Lighting Area | 15-30SM |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Is Bulbs Included | No |
| Finish | Polished Chrome |
| Item Type | Pendant Lights |
| Material | Metal |
| Base Type | e27 |
| Light Source | LED Bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 Years |
| Voltage | AC 85~265V |
| Certification | CCC |
| Dimmable | Upon Request |
| Power Source | AC |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!

























