Original: $1,200.00
-65%$1,200.00
$420.00The Story
Sparkle in style. Shine in elegance. Illuminate your space!
The Waltz Crystal Chandelier blends durability and beauty effortlessly. High-quality crystals reflect and refract light, creating a stunning display of shimmer and sparkle. Carefully arranged strands and pendants add depth and dimension, enhancing its luxurious appeal and making it a centerpiece in any living room.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- High-quality, durable crystals
- Stunning shimmer and sparkle
- Depth and dimension from crystal arrangement
- Warm, inviting illumination
- Perfect for any living room setting
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Celling Plate Size | 10cm Customisable |
| Cord Length |
50cm Adjustable & Customisable |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Emitting light shade: | Warm and Cool |
| Installation Method: | Chain Pendant |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4000k |
| Lighting Area Coverage: | 15-30Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Aluminum and K9 Crystals |
| Dimmable: | Yes, Upon Request |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 190-260V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us


Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Sparkle in style. Shine in elegance. Illuminate your space!
The Waltz Crystal Chandelier blends durability and beauty effortlessly. High-quality crystals reflect and refract light, creating a stunning display of shimmer and sparkle. Carefully arranged strands and pendants add depth and dimension, enhancing its luxurious appeal and making it a centerpiece in any living room.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- High-quality, durable crystals
- Stunning shimmer and sparkle
- Depth and dimension from crystal arrangement
- Warm, inviting illumination
- Perfect for any living room setting
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Celling Plate Size | 10cm Customisable |
| Cord Length |
50cm Adjustable & Customisable |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Emitting light shade: | Warm and Cool |
| Installation Method: | Chain Pendant |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4000k |
| Lighting Area Coverage: | 15-30Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Aluminum and K9 Crystals |
| Dimmable: | Yes, Upon Request |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 190-260V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us






















