Original: $940.00
-65%$940.00
$329.00The Story
Shine with Confidence, Light Up Your Life!
Brighten up your home with the Houdini Long Chandelier. This stylish chandelier uses energy-efficient LED bulbs to give you bright, even lighting that lasts. The warm glow creates a cozy atmosphere in any room. Plus, these LEDs save energy, making them a green choice for your home. Ideal for dining rooms, living rooms, or entryways, the Houdini Long Chandelier is a perfect mix of style and practicality.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Even light distribution for a warm glow.
- Stylish design enhances any room's decor.
- Eco-friendly and sustainable lighting solution.
- Perfect for dining rooms, living areas, entryways.
- Energy-efficient LED bulbs for long-lasting brightness.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 47.2" x 6.6" / 120 x 17cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 30-130Watts |
| Installation | Semi-flush Mount |
| Cord Length | 150cm |
| Lighting Area | 5-10 SM |
| Item Type | Chandeliers |
| Finish | Polished Chrome |
| Style | Contemporary |
| Switch Type | None |
| Base Type | G9 |
| Material | Metal, Glass Stone |
| Light Source | LED bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Shine with Confidence, Light Up Your Life!
Brighten up your home with the Houdini Long Chandelier. This stylish chandelier uses energy-efficient LED bulbs to give you bright, even lighting that lasts. The warm glow creates a cozy atmosphere in any room. Plus, these LEDs save energy, making them a green choice for your home. Ideal for dining rooms, living rooms, or entryways, the Houdini Long Chandelier is a perfect mix of style and practicality.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Even light distribution for a warm glow.
- Stylish design enhances any room's decor.
- Eco-friendly and sustainable lighting solution.
- Perfect for dining rooms, living areas, entryways.
- Energy-efficient LED bulbs for long-lasting brightness.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 47.2" x 6.6" / 120 x 17cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 30-130Watts |
| Installation | Semi-flush Mount |
| Cord Length | 150cm |
| Lighting Area | 5-10 SM |
| Item Type | Chandeliers |
| Finish | Polished Chrome |
| Style | Contemporary |
| Switch Type | None |
| Base Type | G9 |
| Material | Metal, Glass Stone |
| Light Source | LED bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!























