Original: $365.00
-65%$365.00
$127.75The Story
Elegant Design, Soft Light, Timeless Appeal.
Brighten up your space with our Decorative Fabric Pendant Lamp. It's crafted with care, featuring a pleated fabric shade that adds sophistication and creates a warm, inviting atmosphere. The smooth texture ensures the light spreads evenly, casting a soft, flattering glow throughout the room. Available in timeless white, this lamp effortlessly fits into any decor style, making it perfect for living rooms, dining areas, or bedrooms.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Sophisticated pleated fabric shade design.
- Evenly distributes soft, flattering illumination.
- Pleated fabric shade for elegant design.
- Even light distribution for cozy ambiance.
- Carefully crafted for lasting durability.
DIMENSIONS:
- A Style: 19.6" x 7.8" / 50 x 20cm
- A Style: 23.6" x 7.8" / 60 x 20cm
- B Style: 19.6" x 6" / 50 x 15cm
- B Style: 23.6" x 6" / 60 x 15cm
SPECIFICATIONS:
| Chain length | 100cm |
| Base Type | E27 |
| Techniques | Hand knitted |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Environment | Indoor |
| Craft | Polishing |
| Wiring | Hardwired |
| Wattage | 12Watts |
| Item Type | Pendant Lights |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Material | Fabric |
| Lighting Area | 10-15SM |
| Light Source | LED bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Elegant Design, Soft Light, Timeless Appeal.
Brighten up your space with our Decorative Fabric Pendant Lamp. It's crafted with care, featuring a pleated fabric shade that adds sophistication and creates a warm, inviting atmosphere. The smooth texture ensures the light spreads evenly, casting a soft, flattering glow throughout the room. Available in timeless white, this lamp effortlessly fits into any decor style, making it perfect for living rooms, dining areas, or bedrooms.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Sophisticated pleated fabric shade design.
- Evenly distributes soft, flattering illumination.
- Pleated fabric shade for elegant design.
- Even light distribution for cozy ambiance.
- Carefully crafted for lasting durability.
DIMENSIONS:
- A Style: 19.6" x 7.8" / 50 x 20cm
- A Style: 23.6" x 7.8" / 60 x 20cm
- B Style: 19.6" x 6" / 50 x 15cm
- B Style: 23.6" x 6" / 60 x 15cm
SPECIFICATIONS:
| Chain length | 100cm |
| Base Type | E27 |
| Techniques | Hand knitted |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Environment | Indoor |
| Craft | Polishing |
| Wiring | Hardwired |
| Wattage | 12Watts |
| Item Type | Pendant Lights |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Material | Fabric |
| Lighting Area | 10-15SM |
| Light Source | LED bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!

























