Original: $1,409.00
-65%$1,409.00
$493.15The Story
Radiate Elegance, Shine Bright, Create Ambiance
Transform your space with the Denise Creative Gold Chandelier. Perfect for restaurants and living rooms, this luxury chandelier features a stunning champagne gold finish and sparkling crystal accents. Made from durable stainless steel, it ensures long-lasting beauty and performance. The height is adjustable, allowing you to customize it to fit your space perfectly.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Luxury Champagne Gold finish
- Sparkling crystal accents
- Stainless steel construction
- Adjustable height
- Ideal for living rooms and restaurants
- Beautiful round, long design
- Easy to install and maintain
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 10cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 150cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Semiflush Mount |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 6000K |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strips |
| Material: | Steel and K9 crystals; |
| Lighting Base: | E14 |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 110-240V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!







Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Radiate Elegance, Shine Bright, Create Ambiance
Transform your space with the Denise Creative Gold Chandelier. Perfect for restaurants and living rooms, this luxury chandelier features a stunning champagne gold finish and sparkling crystal accents. Made from durable stainless steel, it ensures long-lasting beauty and performance. The height is adjustable, allowing you to customize it to fit your space perfectly.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Luxury Champagne Gold finish
- Sparkling crystal accents
- Stainless steel construction
- Adjustable height
- Ideal for living rooms and restaurants
- Beautiful round, long design
- Easy to install and maintain
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 10cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 150cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Semiflush Mount |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 6000K |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strips |
| Material: | Steel and K9 crystals; |
| Lighting Base: | E14 |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 110-240V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!































