Original: $627.00
-65%$627.00
$219.45The Story
Rustic Elegance, Modern Charm, Timeless Glow
Illuminate your space with the Freya Farmhouse Candle Chandelier. Crafted with iron in a black metal finish, this chandelier adds a touch of industrial style to any room. Its anti-oxidant, non-fading features ensure it stays looking new for years. Easy to clean and simple in design, the Freya Chandelier brings both elegance and functionality to your dining area.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Ciron black metal finish
- Anti-oxidant and non-fading
- Easy to clean
- Industrial style for various spaces
- Includes combination connectors and instructions
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 4.7" Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 31.5"Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Flush Mount |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4000k |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Stainless steel and K9 Crystals |
| Switch Type: | Push Button Switch |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 90-240V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!











Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Rustic Elegance, Modern Charm, Timeless Glow
Illuminate your space with the Freya Farmhouse Candle Chandelier. Crafted with iron in a black metal finish, this chandelier adds a touch of industrial style to any room. Its anti-oxidant, non-fading features ensure it stays looking new for years. Easy to clean and simple in design, the Freya Chandelier brings both elegance and functionality to your dining area.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Ciron black metal finish
- Anti-oxidant and non-fading
- Easy to clean
- Industrial style for various spaces
- Includes combination connectors and instructions
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 4.7" Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 31.5"Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Flush Mount |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4000k |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Stainless steel and K9 Crystals |
| Switch Type: | Push Button Switch |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 90-240V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!

































