Original: $2,270.00
-65%$2,270.00
$794.50The Story
Sparkling Elegance, Timeless Luxury, Ultimate Glamour
Enhance the elegance of any room with the Grace Ring Crystal Chandelier. Featuring hundreds of handmade crystals and a sturdy electroplated stainless steel frame, it boasts a sleek high gloss black finish. The adjustable wires allow you to customize the perfect hanging height, making it versatile for any space.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Durable stainless steel and sparkling crystal
- High gloss black for a luxurious look
- Hundreds of intricately designed crystals
- Customizable hanging height
- Adds a touch of sophistication to any room
- Built to last with quality materials
CUSTOMISATION- Our Grace Crystal Ring Comes In A Black, Gold Or Silver Finish Upon Request. The rings can be sold individually as a single pendant or alternatively we can suspend multiple rings in a layered design. Get In Touch Today To Design Your Dream Chandelier!
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | Two Rings 100cm & 80cm |
| Ceiling Plate Size: | 10cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 150cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Flush Mount |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 6000K |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strips |
| Material: | Steel and K9 crystals; |
| Dimmable: | Yes |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 110-240V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!


Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Sparkling Elegance, Timeless Luxury, Ultimate Glamour
Enhance the elegance of any room with the Grace Ring Crystal Chandelier. Featuring hundreds of handmade crystals and a sturdy electroplated stainless steel frame, it boasts a sleek high gloss black finish. The adjustable wires allow you to customize the perfect hanging height, making it versatile for any space.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Durable stainless steel and sparkling crystal
- High gloss black for a luxurious look
- Hundreds of intricately designed crystals
- Customizable hanging height
- Adds a touch of sophistication to any room
- Built to last with quality materials
CUSTOMISATION- Our Grace Crystal Ring Comes In A Black, Gold Or Silver Finish Upon Request. The rings can be sold individually as a single pendant or alternatively we can suspend multiple rings in a layered design. Get In Touch Today To Design Your Dream Chandelier!
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | Two Rings 100cm & 80cm |
| Ceiling Plate Size: | 10cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 150cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Flush Mount |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 6000K |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strips |
| Material: | Steel and K9 crystals; |
| Dimmable: | Yes |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 110-240V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!










