Original: $399.00
-65%$399.00
$139.65The Story
Vintage Charm Meets Modern Industrial Style.
This unique light fixture combines rugged charm with modern style, making it a great addition to any room. Whether in your kitchen, dining room, or living area, this pendant light will add character and a touch of industrial design. Made with quality materials, it's built to last and fit perfectly into any decor.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Adjustable hanging length for customization.
- Easy installation with included instructions.
- Complements minimalist interior styles.
- Enhances ambiance in any environment.
- Suitable for residential or commercial spaces.
DIMENSIONS:
- 2.5" x 13" / 6.5 x 33cm
- 2.3" x 13.7" / 6 x 35cm
SPECIFICATIONS:
| Chain length | 150cm |
| Base Type | E26 |
| Finish Type | Rustic |
| Wattage | 40Watts |
| Item Type | Pendant Lights |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Material | Iron+ Cement |
| Lighting Area | 10-15SM |
| Light Source | LED bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
Got any further questions? Message Us!

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Vintage Charm Meets Modern Industrial Style.
This unique light fixture combines rugged charm with modern style, making it a great addition to any room. Whether in your kitchen, dining room, or living area, this pendant light will add character and a touch of industrial design. Made with quality materials, it's built to last and fit perfectly into any decor.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Adjustable hanging length for customization.
- Easy installation with included instructions.
- Complements minimalist interior styles.
- Enhances ambiance in any environment.
- Suitable for residential or commercial spaces.
DIMENSIONS:
- 2.5" x 13" / 6.5 x 33cm
- 2.3" x 13.7" / 6 x 35cm
SPECIFICATIONS:
| Chain length | 150cm |
| Base Type | E26 |
| Finish Type | Rustic |
| Wattage | 40Watts |
| Item Type | Pendant Lights |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Material | Iron+ Cement |
| Lighting Area | 10-15SM |
| Light Source | LED bulbs |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
Got any further questions? Message Us!











