Original: $1,099.00
-65%$1,099.00
$384.65The Story
Timeless Elegance for Your Home
Light up your living space elegantly with the Victoria Frosted Glass Lamp. This pendant lamp is crafted from eco-friendly materials, offering a timeless design and emitting a soft, gentle light that's perfect for any room. It's an effortless way to add warmth and happiness to your home decor.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Adds warmth and style to home decor.
- Quick and easy installation in any room.
- Soft, gentle light creates cozy ambiance.
- Timeless frosted glass design suits any decor.
- Eco-friendly materials for sustainable lighting.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 25.5" x 25.5" / 65 x 65cm
- 33.4" x 28.7" / 85 x 73cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 30-130Watts |
| Cord Length | 50cm |
| Lighting Area | 10-25 SM |
| Installation | Semi-flush Mount |
| Item Type | Pendant lights |
| Light Source | LED Bulbs |
| Finish | Iron |
| Style | Modern |
| Switch Type | Knob switch |
| Base Type | E14 |
| Material | Copper and Glass |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Timeless Elegance for Your Home
Light up your living space elegantly with the Victoria Frosted Glass Lamp. This pendant lamp is crafted from eco-friendly materials, offering a timeless design and emitting a soft, gentle light that's perfect for any room. It's an effortless way to add warmth and happiness to your home decor.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
FEATURES:
- Adds warmth and style to home decor.
- Quick and easy installation in any room.
- Soft, gentle light creates cozy ambiance.
- Timeless frosted glass design suits any decor.
- Eco-friendly materials for sustainable lighting.
DIMENSIONS (WIDTH X HEIGHT)
- 25.5" x 25.5" / 65 x 65cm
- 33.4" x 28.7" / 85 x 73cm
SPECIFICATIONS:
| Wattage | 30-130Watts |
| Cord Length | 50cm |
| Lighting Area | 10-25 SM |
| Installation | Semi-flush Mount |
| Item Type | Pendant lights |
| Light Source | LED Bulbs |
| Finish | Iron |
| Style | Modern |
| Switch Type | Knob switch |
| Base Type | E14 |
| Material | Copper and Glass |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | AC 85~265V |
| Power Source | AC |
| Dimmable | Upon Request |
| Certification | CCC |
| Warranty | 3 years |
| Sloped Ceiling Compatibility | Upon Request |
Got a further question? Message Us!























