Original: $800.00
-65%$800.00
$280.00The Story
Enjoy Radiant Reflections, Inspired by Nature!
Brings the beauty of nature into your home with its Sadaf Luxury Shell Chandelier. Made of mother-of-pearl, the chandelier’s reflective discs cascade from a metal frame, spreading light in a soft, warm manner that adds a unique touch to any space.
Combining light, movement, and sound, this chandelier isn’t just a source of illumination; it’s a statement piece. Perfect for living rooms, dining rooms, and bedrooms.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Mother-of-pearl discs for soft, reflective lighting
- Gold and chrome accents for a sophisticated look
- Airy design complements any space
- Perfect for living rooms, dining rooms, and bedrooms
- Bright yet warm light output for any occasion
- Harmonizes light, movement, and sound
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 12cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 150cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Cord Pendant |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 6000k |
| Lighting Area Coverage: | 5-10 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Stainless steel and K9 Crystals |
| Number of light sources: | 4 |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 110-220V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!
Shell Chandelier Gold Chrome Restaurant Living




Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Enjoy Radiant Reflections, Inspired by Nature!
Brings the beauty of nature into your home with its Sadaf Luxury Shell Chandelier. Made of mother-of-pearl, the chandelier’s reflective discs cascade from a metal frame, spreading light in a soft, warm manner that adds a unique touch to any space.
Combining light, movement, and sound, this chandelier isn’t just a source of illumination; it’s a statement piece. Perfect for living rooms, dining rooms, and bedrooms.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Mother-of-pearl discs for soft, reflective lighting
- Gold and chrome accents for a sophisticated look
- Airy design complements any space
- Perfect for living rooms, dining rooms, and bedrooms
- Bright yet warm light output for any occasion
- Harmonizes light, movement, and sound
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 12cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | From 30-130Watts |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 150cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Cord Pendant |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 6000k |
| Lighting Area Coverage: | 5-10 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Stainless steel and K9 Crystals |
| Number of light sources: | 4 |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 110-220V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!
Shell Chandelier Gold Chrome Restaurant Living


























