Original: $949.00
-65%$949.00
$332.15The Story
Handcrafted Brilliance for Your Home!
The Unity Circular Alabaster Chandelier showcases the subtle elegance of rare white alabaster. Minutely handcrafted and equipped with a modern electric system, its gentle glow enhances the stone's natural beauty.
The precious brass finish enriches the metal frame, making it a stunning centerpiece for any room. Compatible with common wall switches, this chandelier features a 59" adjustable hanging height cable that can be extended upon request.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Handcrafted white alabaster
- Precious brass finish
- Compatible with common wall switches
- 59" adjustable hanging height cable
- Extendable cable upon request
- Gentle, ambient lighting
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 13cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | Max 15W |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 150cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Hardwired |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4500k |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Brass, Alabaster |
| Switch Type: | Touch On/Off Switch |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 110-240V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Handcrafted Brilliance for Your Home!
The Unity Circular Alabaster Chandelier showcases the subtle elegance of rare white alabaster. Minutely handcrafted and equipped with a modern electric system, its gentle glow enhances the stone's natural beauty.
The precious brass finish enriches the metal frame, making it a stunning centerpiece for any room. Compatible with common wall switches, this chandelier features a 59" adjustable hanging height cable that can be extended upon request.
Note: Lights are sold individually and not in pairs
Key Features:
- Handcrafted white alabaster
- Precious brass finish
- Compatible with common wall switches
- 59" adjustable hanging height cable
- Extendable cable upon request
- Gentle, ambient lighting
SPECIFICATIONS
| Width x Height: | See Image Gallery |
| Ceiling Plate Size: | 13cm Customisable |
| Wattage (Lumens) | Max 15W |
| Weight (Kg): | Message Us |
| Cord Length: | 150cm Adjustable & Customisable |
| Installation Method: | Hardwired |
| Emitting Light Shade: | 3000k or 4500k |
| Lighting Area Coverage: | 15-30 Square Meters |
| Light Bulb Type: | LED Strip Light |
| Material: | Brass, Alabaster |
| Switch Type: | Touch On/Off Switch |
| IP Rating: | IP20 |
| Warranty: | 3 Years |
| Voltage: | 110-240V |
| Certification: | CE, GS, LVD, ROHS, SAA |
| Dimmable: | Upon Request |
| Sloped Ceiling: | Upon Request |
Do you have a further question? Message Us!























